Trápna povolebná mediálna hystéria

Autor: Zuzana Roy | 8.3.2016 o 21:22 | (upravené 8.3.2016 o 21:43) Karma článku: 15,64 | Prečítané:  8609x

Priznám sa, že cítim znechutenie nad hysterickými povolebnými reakciami najmä tu na SME, ale jednotlivo i v iných médiách, tak ako ich stíham/nestíham monitorovať vzhľadom na to, že väčšinu dňa trávim mimo Slovenska, kde pracujem

a domov sa vraciam až podvečer (okrem piatku).

Okrem toho, že voľby priniesli pozitívny pokles v prípade Smeru - na čo mnohí už ako dlho čakali? -  to, čo je predovšetkým veľmi pozitívne, je fakt, že ďalšie dve miesta (s nie nezanedbateľným výsledkom) druhé a tretie patria stranám s (pre mňa) pozitívnym, progresívnym nastavením, stranám, ktoré dokážu, snažia sa, ponúknuť kvalitný program a kvalitných ľudí.

Nehovorím neomylných.

Kvalitný človek, neznamena neomylný. Znamená napredujúci, sebareflektujúci(sa), znamená chybujúcI, ale svoje chyby reflektujúci a analyzujúci a na zaklade toho konajúci.  Kvalitný človek – priamy, jasne komunikujúci svoj vlastný nazor, víziu navonok bez toho, aby sa nám nutne potreboval vtierať, podkladať, podlízavo podsúvať ľúbivými rečami, lacnými riešeniami.

Aj preto cítim veľlké znechutenie nad hysterickým mediálnym honom na Sulíka (najmä tu na SME) ako jedného z mála, ktorý si svoj volebný úspech naozaj odmakal, jasne odkomunikoval, odsebareflektoval a svoje chyby komunikoval verejnosti a svojim voličom. A odmakal si ho aj v Európskom parlamente, v zahraničných médiách, kde znovu ako jeden z mála jasne pomenúva to, čo je (podľa neho) okolo nás a aj v EU choré, nefunkčné, čo treba nutne riešiť, zmeniť, odstrániť  – možno a aj hlavne preto, aby sme raz o tú našu EU neprišli.

Aby nám v tom politickom, dnes tak obľúbenom tzv. diplomatickom tlachani o ničom, neodhnila  EU priamo pred očami. (Hlavne diplomaticky! Hlavne, preboha, len aby sa nepovedalo niečo k veci!  Tak odvyknutí od pravdy sa rovno psychicky zrútime!)

Nie je to príjemné a ľúbivé počúvanie, ale čo iné skutočne vyčistí a naozaj posúva našu realitu kvalitatívne vpred než jasne komunikovaný vlastný názor, než jasne (a kultivovane) komunikovaná vlastná pravda. To jediné, za čím si naozaj môžeme každý jednotlivo stáť!

___________________

Ďalší pozitívny moment týchto volieb:

S OľaNo prichádzajú do parlamentu viacerí kvalitní ľudia s odvahou jasne pomenovať parazitov a ich parazitujúce praktiky a skutky - práve a najmä vo svojom najbližšom okolí, kde je to pre človeka najrizikovejšie, keď mu napríklad hrozí strata zamestnania a pod.. Nie len v parlamente, kde je ľahké byť "odvážnym" -  teplo prikrytý perinou poslaneckej imunity s istým mesačným platom.

Aké vzácne príklady, ktoré tu na Západe, kde pracujem, v ich bežnej realite takmer vôbec nevidím. Vidím všadeprítomnú ustráchanosť, videla som korporátnu zbabelosť na všetkých úrovniach, dokonca neschopnosť postaviť sa otvorenému psychickému násiliu na pracovisku, ktoré, ako sa neskôr ukázalo, bolo úmyselnou súčasťou korporátnej štruktúry ako nástroj na úsporu mzdových nákladov! Civilizovaná Európa? Aké sklamanie! House of cards!

A poďme ďalej:

Je smiešne pozerať sa na zdesenie niektorých mediálnych nad tým, ako nám z parlamentu vypadli, príp. sa do parlamentu takmer nedostali tzv.klasické politcké strany, ktoré tu budovali politické prostredie  26 rokov. Nuž budovali. A čo ich aktivity posledné roky, ich jasné, zrozumiteľné vymedzenie sa?

Nebol to náhodu Most-Híd s mega bilboardami nad kržovatkou Bajkalská-Trnavská v Bratislave s mega nápisom v duchu: musíme zmeniť Smer, musíme sa vydať iným Smerom?! A potom zrazu reči o ich psej povinnosti.  Čo týmto spôsobom chceli komunikovať?

Voliči týmto stranám pripomenuli, že parlament nie je teplé miestečko na plané vysedávanie, zívanie do kamier, prázdne schôdzovanie, pasívne bytie - aj v zmysle predkladania nezmyselných, situáciu ľudí neriešiacich zákonov. A to nie je negatívna správa týchto volieb.

Boris Kollár (na rozdiel od "klasických" parlamentných strán) na začiatok aspoň jasne vymedzuje svoju orientáciu. Nechce sa mu doľava - a to tiež nie je negatívna správa týchto volieb.

A Sieť?  Stala sa ďalším pozitívnym príkladom príčetnosti slovenských voličov. Je tam kam ju doviedol jej gazda, ktory nepozná význam slova pokora.  Pokora je pravda o sebe*, pán Procházka! Nie submisívna ustráchanosť a plnšie gate pred rozhodnutím voličov!

________

To, že sa nám do parlamentu dostala strana označovaná ako fašistická, o ktorej my bežní  toho veľa nevieme, pretože ju (fašistov) nesledujeme, nie je iste dôvod na radosť, ale pokiaľ mi pamäť siaha, mali sme už takéto anomálie v parlamente s ľudsky podstatne chudobnejším jazykom a veľmi chudobným duchom a nie krátko. A dokázali sme sa s nimi vysporiadať. Nemám dôvod si myslieť, že to v tomto prípade nedokážeme, samozrejme za predpokladu, že túto sitáciu správne prečítame. My všetci a naši novozvolení zástupcovia v parlamente predovšetkým. Informácia, ktorú táto situácia v sebe nesie je totiž - diagnostická!

Ale kôli tejto anomáii tak príznačnej pre súčasné i minulé parlamenty ďalších EU-krajím nebudem predsa prehliadať pozitívne aspekty, ktoré tieto voľby priniesli a vytvárať mediálnu hystériu o "zlej správe pre Slovensko", o "neschopákovi Sulíkovi", ktorý si nám i EU dovoľuje tak neohrabane servírovať svoje názory a predstavy. Amatér jeden neohrabaný! Nediplomatický!

 

Viete, milí priatelia žurnalisti, možno mi je príjemnejšia nedokonalá priamosť, čitateľnosť, jasný zámer a vymedzenosť, než uhladená, ale bezobsažná, vyprázdnená, tzv. diplomacia, ktorá už dávno nie je umením ako kultivovane hovoriť svoju pravdu navonok, ale umením veľa hovoriť a popri tom najmä nič nepovedať!

 

* Anselm Grün: Sv.Benedikt z Nursie

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?